Model liniowy HoltaPrognozowanie i symulacjeStrona główna | Ekonometria | Statystyka | Prognozowanie i symulacje | Formularz kontaktowy
|
Model Holta stosujemy wygładzając szereg czasowy, w którym wyróżnić można zarówno trend (tendencję rozwojową) jak i wahania przypadkowe.
Model Holta jest bardziej skomplikowany niż model Browna ponieważ występowanie dwóch parametry: alfa i beta. Równania modelu przedstawiają się następująco:
1)
2)
gdzie:
- odpowiada wygładzonej wartości z prostego modelu wygładzania wykładniczego (ocena wartości średniej na okres ),
–wygładzony przyrost trendu na okres
a, b- parametry modelu należące do przedziału [0, 1]
Różnica w pierwszym równaniu względem prostego modelu wygładzania wykładniczego polega na dodaniu we wzorze do członu (który w prostym modelu wygładzania wykładniczego był prognozą ) oceny przyrostu trendu w okresie .
W przypadku drugiego równania przyjęta za najnowszy przyrost trendu różnica jest ważona parametrem , zaś ocena poprzednia przyrostu trendu przez (1-).
Równanie prognozy na okres t > n ma zatem postać:
3) t > n,
gdzie:
-prognoza zmiennej Y wyznaczona na okres t,
- odpowiednik wygładzonej wartości obliczonej z prostego modelu wygładzania wykładniczego dla okresu n
- wygładzona wartość przyrostu trendu szeregu nab okres n,
n - liczba wyrazów szeregu czasowego zmiennej . Podobnie jak to robiliśmy w przypadku prostego modelu wygładzania wykładniczego, równanie pierwsze i trzecie można przekształcić :
Aby rozpocząć obliczanie kolejnych wyrazów modelu wygładzania wykładniczego Holta potrzebne początkowe wartości i ( i ). Można zrobić to na kilka możliwych sposobów.. Jeden z nich polega na przyjęciu za pierwszej wartości zmiennej prognozowanej czyli - a za –różnicy między drugim i pierwszym wyrazem szeregu. Za początkowe wartości i można takżewziąć : wyraz wolny i współczynnik kierunkowy liniowej funkcji trendu którą oszacowaliśmy na podstawie danych o y za pomocą metody najmniejszych kwadratów.
Przykład:
Przyjmę stałe wygładzania kierując się minimalnym
błędem średnim prognoz wygasłych:
α= 0,75
β= 0,023
Średnia wartość objaśnianej y
2548,454
MAPE - wartość średnia względnych błędów prognoz
Mówi nam ile wynosi średni względny bład prognoz
29 wygasłych obliczonych dla badanego okresu
Średni kwadrat błędów prognoz wygasłych
s* - pierwiastek kwadratowy z średniego błędu prognozy
Średni względny błąd prognoz wygasłych
(jako iloraz odchylenia standardowego i średniej arytmetycznej y)
Współczynnik Theila
U= 0,0018788182
Wykres wartości rzeczywistych i wygładzonych:
Mapa strony ekonometria.4me.pl
Copyright © ekonometria.4me.pl 2005-2013. Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, redystrybucji, publikacji lub modyfikacji jakichkolwiek materiałów zawartych na stronie internetowej , bez wcześniejszej pisemnej zgody autorów.
Model liniowy Holta